Cumartesi, Eylül 25

Yolculuğa Başlangıç

Bu sene farklı bir tatil yapalım dedik ve "Ah o gemide ben de olsaydım" şarkısını söyleyerek ilk defa gemi turuna katıldık. Apex Tur'un "Vizesiz Dalmaçya Kıyıları" adlı cruise gezisinde karar kıldık. Biraz gemiden bahsedeyim. Ocean Majesty adlı gemi Yunanistan'dan kiralamış. Daha önce de Portekizlilere aitmiş. Fazla büyük bir gemi değil. 600 kişilik ziyaretçi 300 kişilik de çalışanı ile orta boyutta bir gemi. Uygun fiyatları ve en önemlisi vizesiz bir tur olması sayesinde gemiye binmeden önce yapmanız gereken işlerin sayısı da az. Yurtdışı çıkış harcı ve seyahat sigortasını hazırlamanız yeterli.
Evet başlayalım yolculuğa. Sabah erkenden bagajlarınızı bırakmak üzere İzmir Limanı'nda olmanız gerekiyor. Uzun bir sıra sonunda bagajlarınızı bıraktıktan sonra iki ila üç saatlik bir vaktiniz oluyor. Eski Edirne yeni İzmir'li olarak yürüyerek Kordon Boyu'nda gezmenizi, Alsancak'ta kahve molası vererek İzmir Saat Kulesi önünde fotoğraf çektirmenizi öneririm.


Gemiye binmek için limana tekrar geldiğinizde önce Türkiye'den çıkış işlemleri için sonra da gemide yapılması gereken işler için sıra bekliyorsunuz. Gemiye bindikten sonra limandan ayrılana kadar bir kaç daha saat beklemek gerekiyor. Yemek yiyelim, İzmir'e gemiden bir bakalım derken vakit geçiyor. Şunu belirtmeliyim ki İzmir'in manzarası biraz moral bozucu.

Binalar üzerinde binalar. Hiç bir yeşillik yok. Çorak topraklar. Bir de körfezin kirli suyu... Gerçekten kötü.

Gemide yemekler bence güzel. Uzakdoğu mutfağı. Bol baharatlı... Çalışanların çoğu Hindistanlı ya da Filipinli... Bu da yemeklere yansımış. Açık büfe. Her şey var. Gemide iki yemek yeme yeri var. Biri yedinci katta, sıraya girmeniz gereken ama ortasında havuz ve jakuzi olan manzaralı yer. Diğeri ise bizim rahat bulduğumuz, daha gösterişli, itiş kakışın daha az olduğu üçüncü kattaki restorant. Farkları havuz katında ekstra ızgara ve çay ile kahve servisi, restoranda ise özel olarak pişmiş bir et var. Ördek eti mesela... süperdi..


Daha sonra neler yaptınız derseniz. Can Güvenliği Tatbikatı. Odamızdan aldığımız turuncu can yelekleri ile eğlene eğlene bir salonda toplandık. Nasıl giyeceğimizi öğrendik. Apex Tur'da bize yardımcı olacak arkadaşları tanıdık. Sonra da bitmez tükenmez bir tur tanıtımı başladı. Sıkıldık ve yavaş yavaş kaçmanın yollarını aradık. Gemide neler yapabiliriz diye dolaşmaya başladık.

Gemide her yerde klimalar çalışıyor. Sürekli üşüme durumu ile karşı karşıyasınız. Ona göre tedbir alın derim. En güzel barı da en soğuk olanı. Ama fiyatları çok uygun. Her güne özel bir kokteyli mutlaka deneyin derim. Üşüdüm odamda biraz ısınmak isterim derseniz önerim Duty Free Shop. Orada seçtğiniz şarabı açtırıp odanızda televizyon izleyerek vakit geçirebilirsiniz. Her akşam güvertede ya da show salonunda mutlaka farklı bir aktivite var. Bu da yetmediyse Casino'da para kaybetmek isteyebilirsiniz. Güzellik salonunda ise ne isterseniz mevcut.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder